сряда, 25 ноември 2009 г.

Какво ни гарантират био сертификатите?

Какво всъщност означава "био"?

Консуматорския начин на живот, който водим през последните десетилетия промени драстично производството, преработката и предлагането на суровините и крайните продукти. Станахме свидетели как класическите начини на производство отстъпиха място на високите технологии, които се оказаха много по-евтини и по-скоростни на фона на растящото търсене.Скоро след това, дефектите на високите технологии започнаха да излизат наяве и днес все повече хора осъзнават, че трябва да престанат да консумират "технологични" продукти. Днес тенденцията е за връщане към изпитаното, натуралното, не-подобреното. С това възникнаха понятия като "биологичен", "органичен" и "екологичен продукт", зад които не стои нищо друго, а обозначаване на това, което до преди 100 години е било просто "храна", "крем за лице" или "дреха".

Биологичното земеделие включва производство на земеделски суровини, специфичната им преработка в биологични крайни продукти и тяхната реализация на пазара. То изключва употребата на минерални торове, синтетични препарати за защита, антибиотици, хормони, регулатори на растежа. Биологичното животновъдство се стреми към използване на животни, адаптивни към местните условия, доближаването до естествения им начин на живот, без стрес и в добро здарвословно състояние, достатъчно пространство и доброкачествена храна. При биологичните крайни продукти е забранено използването на добавки като консерванти, оцветители, овкусители и синтетични аромати; забранени са помощните вещества при преработката, както и генетично модифицираните организми и техните производни.

Добре, но на пазара се предлагат толкова много продукти, чиито етикети подвеждат потребителите, че са произведени по биологичен начин. Тогава как да бъдем сигурни?
Единствено за продукти, които притежават био сертификат може да се гарантира, че имат биологичен произход.

Съществуват няколко международни и регионални организации, които извършват такава сертификация като критериите им за качество не се различават особено, но всички се позовават на Регламента на ЕС за биологичното земеделие .

Това е логото "Биологично земеделие" на ЕС. То е гарант за доверието на потребителите относно произхода и качествата на биологичните храни и напитки и за това, че присъствието му върху даден продукт гарантира прилагането на разпоредбите на ЕС за биологично земеделие.
Докато в момента фирмите от сектора на биологичното земеделие могат да избират дали да означават своите продукти с логото на ЕС, то от 1-ви Юли 2010 г. това става задължително. Употребата на логото позволява на потребителите от държавите-членки да разпознаят лесно биологичните продукти, без значение от произхода им.

Една от най-известните и авторитетни организации е британската Soil Association, създадена през 1946 г. като неправителствена, благотворителна и независима от дарения организация. Тя сертифицира суровини и продукти с органичен приозход и обхваща на практика всички категории органична продукция: храни и напитки; здравословни и разкрасяващи продукти; текстил; аква култури; продукти от животновъдството и дървообработка. Също така има стандарт за "етична търговия", касаещ производителите на органични продукти.
Органичните продукти, сертифицирани от Soil Association трябва да съдържат минимум 95% органични съставки. Тези продукти, които имат между 70 и 95% съдържание на органик съставки, се обозначават като "направени с органични съставки".
В Био бутик I FEEL GOOD може да намерите органична козметика Essential Care, Bentley Organic и дамски хигиенни продукти Natra Care с този сертификат.

Друга известна организация е американската USDA (United States Department of Agriculture) - Департамента по Земеделие на Съединените Щати, правителствена организация с нестопанска цел. Изискванията на USDA се прилагат върху суровини, свежи и преработени продукти, които съдържат органични земеделски съставки. Като "organic" или "100% органичен продукт" се сертифицират продукти, които съдържат изцяло съставки и помощни вещества от биологично земеделие, като изключение правят водата и солта. Крайни продукти, които съдържат поне 70% органични съставки се обозначават като "направени с органични съставки". Продукти, които съдържат под 70% съставки от органичен произход не могат да се обозначават като "organic". На такива продукти се отбелязва конкретната съставка от органичен произход.
Продуктите с USDA сертификат в Био бутик I FEEL GOOD са козметика и етерични масла Alteya Organics.

С особен авторитет се ползва и френския ECOCERT, контролен и сертифициращ орган. Обект на сертификация са хранитени и нехранителни суровини и крайни продукти: храни и напитки, козметика, екологични детергенти, парфюми, текстил. Ecocert има и стандарт за fair trade, с който се контролират производителите и доставчиците на органични продукти. Според стандартите на ECOCERT, органичните съставки в един продукт трябва да бъдат отбелязани в INCI състава със звесдичка (*), която е препратка към изречението "съставки, добити чрез Органично Земеделие". На етикета трябва да бъде отбелязан точния процент на всички органични съставки в продукта. Името на продукта не може да съдържа думата "organic", ако съставките му не са на 100% от органично земеделие, но пък може да се изпише, например "душ гел с органична лавандула", ако екстрактът е органичен.
Козметиката на Plante System притежава ECOCERT сертификат.

COSMEBIO касае само органичната козметика, в т.ч. козметичните суровини. Cosmebio е сдружение на френски козметични производители (над 200). Неговите изисквания за надпис "organic" в името на продукта са той да съдържа минимум 95% натурални съставки, добити чрез органично земеделие или от диви растения. Допуска се използването на минимални, дори незначителни количества синтетични съставки, които трябва да отговарят на много стриктен позитивен списък, изключвайки такива като PEG, силикони, нефтени деривати и т.н. Cosmebio не допуска влагането на синтетични аромати и оцветители, синтетични консерванти (парабени и феноксиетанол), петролни продукти, ГМО организми и йонизиращи обработки.
Продукти с COSMEBIO са Babylena

Bio-Siegel (Еко етикет) е немският вариант на USDA. Той е стандарт, който Федералното Министерство на храните, земеделието и потребителската зашита на Германия налага през 2001 година. Само производителите, които отговарят на разпоредбите на Европейския регламент за биологичното земеделие и се подлагат на задължителните инспекции могат да продават продуктите си като биологични или екологични стоки и да ги обозначават съответно с Bio-Siegel.
Bio-Siegel имат: детските храни Milupa и Topfer

BDIH е сдружение на немските производители и дистрибутори на фармацевтични, здравословни продукти, хранителни добавки и продукти за лична хигиена. Според този стандарт, суровините в козметиката трябва се преработват с грижа към еко равновесието и с минимален брой манипулации. Те могат да бъдат от контролирано биологично земеделие или диворастящи. BDIH позволява използването на неорганични соли и съставки, получени от минерали с изключение на органично синтезирани оцветители, синтетични аромати, етоксилизирани съставки (обработени с ethylene oxide), силикони, парафини и други производни на нефта. Допуска се ограничена употреба на компоненти, получени чрез хидролиза , хидрогеназа, естерификация или друг процес от естествени суровини като мазнини, масла и вакси, лецитин, ланолин, монозахариди, олигозахариди и полизахариди, протеини и липопротеини. Позволени са следните консерванти: бензоена киселина и нейните соли и естери, салицилова киселина и нейноте соли, сорбинова киселина и нейните соли, бензил алкохол.
Продукти с BDIH са: Weleda, dr Dr Hauschka, Alverde, Sante, Logona.

ÖKO-TEST е авторитетно германско потребителско списание, което анализира продуктите на местния пазар за да им даде оценка за безопасност за здравето. Продуктите, които носят емблемата му, оценени като "Sehr gut" / "Много добри" са били подложени на стриктен химически контрол и са показали най-добри резултати за безопасност.
Такава емблема носят: Weleda, dr Dr Hauschka, Alverde, Sante, Logona, Schlecker, детските храни Milupa и др.



Стандарта Деметра е въведен от британската Aсоциация за биодинамично земеделие (BDAA) и е гаранция, че продуктите с тази емблема са произведени от суровини, отгледани на този принцип. Биодиманичното земеделие се базира на хармонията със сезоните и околните растения, насекомите, птиците и дори планетите. Основател на принципите на биодинамичното земеделие е Рудолф Щайнер - немски философ, основател на антропософията, последовател на натурфилософията на Гьоте, изучил най-подробно теориите на Ч. Дарвин и Е. Хекел.
С Деметра са сертифицирани Weleda и dr Dr Hauschka

Сертификати за био текстил:
GOTS (Global Organic Textile Standard) - стандарт за биологичeн текстил обхващащ производството, преработката, пакетирането, етикетирането, износа, вноса и дистрибуцията на всички естествени влакна. Като "биологичен" или "органичен - в преход" се обозначават само онези текстилни продукти, при които 95% или повече от влакната са сертифицирани като биологични (или в преход). Останалите до 5% влакна могат да бъдат рециклирани или синтетични. Като "направени от Х% органични материали" се обозначават текстилни продукти съдържащи между 70% - 95% и повече текстилни влакна от органичен произход. Съдържанието на рециклирани и синтетични влакна се ограничава до 10%. Забранено е смесването на органични и конвенционални влакна от един и същ растителен произход.
Бебешкото бельо CANBOLI е сертифицирано по GOTS за 100% органичен памук

Organic Exchange е благотворителна организация, насочена към разширяване на биологичното земеделие с акцент върху увеличаване на производството и употребата на биологично отглеждани влакна като памук. Членовете на тази организация подкрепят създаването и осъществяването на проекти по целия свят за подобряване на околната среда и добива на земеделските стопани.
Марката CANBOLI е партньор на Organic Exchange





Използвани са маериали на Българската Национална Асоциация на Потребителите

вторник, 24 ноември 2009 г.

Естествената бебешка хигиена (ЕБХ) и алтернативите на памперсите

Ще уточня, че по ред причини не съм практикувала ЕБХ с първия ми син, но имам сериозни намерения да опитам с второто, живот и здраве. Затова темата силно ме вълнува.
Накратко: естествената бебешка хигиена (ЕБХ) е отглеждане на бебето без памперси от най-ранна възраст и за семейства, избрали философията на привързаното родителство, тази грижа е лесно постижима. Ще си спестя дългите редове в уточнения, ясни за всеки, как са се справяли нашите родители с естествените ни бебешки нужди и че памперсите са плод на High tech-а. Памперсите са противоестесвени. Те игнорират сигналите на бебешкото тяло за неговите физиологични нужди и постепенно бебето свиква да ги използва като подвижна тоалетна. След това пък се налага да приучим детето да си избира друго място за изхождане. Това се оказва объркващо за него и още по-труден процес, изискващ повече усилия и от страна на родителите , и от страна на детето. Ето защо често виждаме големи деца (3+ год.) да ходят още с памперси.
Сега съм убедена, че ЕБХ е по-здравословна за бебета. И тук ще си послужа с цитати на Василена Доткова, автор на любимата ми книга "Близо до бебето", която изтъква 7-те "добродетеля" на ЕБХ:
- ФИЗИЧЕСКИ КОМФОРТ Бебетата се чувстват много по-удобно без памперси. Аз бих добавила, че всяка жена перфекто знае това, имайки предвид дискомфорта, който причиняват дамските превръзки независимо дали са с френски "дантелки", дишащи, ултра попиващи или ултра тънки.
- БЕЗ ПОДСИЧАНЕ Тъй нареченият "памперс дерматит" е най-често срещания кожен проблем в бебешка възраст. "Модерната болест" е съвсем естествена дерматологична реакция, причинена от контакта с високотехнологичните суперпопиващи пълнители на памперсите, както и продължителния контакт на кожата с урината и акото. Повишената телесна температура на дупето (по принцип) и все още деликатната бебешка кожа усложняват още повече това състояние.
- ПО-ДОБРО ХРАНОСМИЛАНЕ Някои бебета, страдащи от колики, рязко се подобряват, когато се откликне на физиологичния им ритъм - безстягаща лента на коремчето.
- ЗДРАВОСЛОВНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ СОБСТВЕНОТО ТЯЛО Когато телесните нужди на бебето се уважават и им се откликва, детето расте в хармония с тялото си и неговите функции. То научава, че тялото си е негово и то има контрол над него.
- ПО-ДОБРА ХИГИЕНА Естествените телесни функции са си точно такива - естествени. Те не са мръсни, гадни или отвратителни - само нашата нагласа ги прави такива. В същото време отпадъците на тялото са предназначени да се изхвърлят от организма, а не да се задържат в контакт с него.
- ПЕСТЕНЕ НА ПАРИ Най-евтините памперси са онези, които човек изобщо не купува. А най-евтино излиза прането, което никога не перем и не сушим. ЕБХ е нещо напълно безплатно.
- НАЙ-ЕКОЛОГИЧНОТО РЕШЕНИЕ
Решила съм да се подготвя предварително като си подбирам източниците на информация, защото се оказа, че темата е преекспонирана по най- различни начини и има голяма вероятност майките или да не разберат същността на ЕБХ или да залитнат в крайности.

За едни ЕБХ е това:



За други - това: ЕБХ с бебе на 7 дена!

За трети означава денонощно параноично дебнене за сигнали.

Аз бих избрала умерен подход, в който да има постъпателност в преминаването към естествено изхождане. Мисля, че е нужен адаптационен период и за бебето и за майката, в който те да се опознаят по-добре, а и време през което да укрепне мускулния тонус на бебчето така че да се държи по-стабилно. Може да започнем след четвъртия - петия месец, а преди това да използваме пелени за многократна употреба, които дори и в най-претенциозния си вариант излизат по-изгодно в сравнение с памперси за същия период.

Пелените за многократна употреба и какво общо имат те с ЕБХ
Има 3 системи на пелени за многократна употреба, които са по-популярни.

1) Система тип “джоб” - представлява гащички от непромокаем външен слой и силно пропусклив вътрешен слой, който е в контакт с бебешката кожа. Между двата слоя се подпъхват попивателни парчета. При тази система бебешката кожа остава суха, а урината преминава изцяло в попивателните парчета. Затова тя се предпочита от майките, тъй като минимизира риска от дерматити. Има обаче и недостатък - тези пелени са най-близки до конструкцията на памперсите и поради факта, че бебето не усеща мокрота, то свиква да се напишква без да сигнализира. А когато бебето усеща, че е мокро, то рано или късно ще започне да дава ясни и разбираеми сигнали, че има пиш. Това идва от неговия естествен инстинкт да бъде чисто и сухо. Има две разновидности на тази система - вариант универсален размер, при който чрез комбинация от копченца и ластичета пелената може да се адаптира от размер за новородено до размер за активно дете на годинка-годинка и половина. Има и пелени тип "джоб", които са скроени по точен размер, както например са размерите на памперсите.
В Био бутик I FEEL GOOD се продават пелени от тази система на американската марка FuzziBunz.


2) Система от 2 части, пелени и гащички. Това е по-съвременния вариант на пелените, които са използвали родителите ни за нас. Използват се вътрешни пелени от памук - може да бъдат скроени по тялото или просто подсилени памучни парчета / подложки и външни гащички от непромокаема дишаща материя. Навремето нашите родители са използвали найлонови гащички с подпъхнато вътре парче класическа пелена, като днес този вариант е невероятно подобрен и изчистен. При тази система бебето чувства мокрото след напишкване.Разновидност на системата от 2 части могат да бъдат най-обикновени памучни гащички, в които е подпъхнато парче пелена или попивателна подложка. В този случай обаче урината може да пропусне през гащичките и да намокри чаршафите, дрехата на родителя и т.н.



3) Система тип “всичко в 1”. За пелените All in One не е необходимо закупуването на допълнителни аксесоари, те на практика си имат всичко, остава само да се сложат на бебето. Вътрешната част е от памук, към която са пришити два вида попиващи подложки - едната е от микрофибър и оставя бебето сухо, а другата е от памук и оставя бебето мокро. Така избора остава за майката - сухо или мокро дупе. Външната част на пелените All in One е с полиуретаново покритие, което не позволява те да пропускат, но в същото време кожата на бебето може да диша.




Когато решим да махнем пелените за да практикуваме по-активно ЕБХ, може да използваме тъй наречените "тренировъчни гащички". Те са създадени специално за да помогнат на детето да се приучи да използва гърнето. Препоръчително е използването им по време на деня (не по време на сън) и помагат за създаването на хигиенни навици, тъй като бебето усеща мокрия пласт. Съставени са от мек вътрешен слой памук, който е в директен контакт с кожата, след това 2 пласта от абсорбиращ плюш в средата и от вън тънък пласт специален промазан полиестер, който позволява на кожата да диша, но в същото време да не пропуска. Имат меко еластично затваряне около кръста. За нощно време се препоръчва да се добавят от вътре попивателни подложки.
Тренировъчни гащички ImseVimse се продават в Био бутик I FEEL GOOD

Разбира се ЕБХ не е само до пелени. Паралелно с естествените и органичните материи трябва да положим усилия да тренираме бебето. В тази връзка горещо препоръчвам книгата на Василена Доткова "Близо до бебето". Също така много помага личния пример. Всички родители знаем, че децата ни се учат най-лесно от това, което волно или неволна правим ние - подражават ни. Ето защо е добра идея да използвате тоалетната в тяхно присъствие. Резултатът от това е по-голям интерес към гърнето и желание детето да го използва. Моят син е на три години и обожава да пишка в голямото гърне в тоалетната както прави тати. Разбира се още не му достига височина и си подпира пишето на ръба на гърнето. От хигиенична гледна точка използваме памучно парче, с което покриваме ръба на гърнето и той си поставя "мъжеството" от горе му. Вече се обслужва абсолютно самостоятелно - сам си събува дрехите, сам си разгъва и поставя предпазното парче плат и т.н. Много късно започнахме с ЕБХ, дори бих казала, че това към което го приучавахме всъщност беше естествена Детска хигиена, но резултатът в момента ни удовлетворява.За второто виждам смисъл да започнем по-отрано...
Поздрави,Гери
За повече информация относно видовете пелени за многократна употреба вижте: http://www.ekomama.net/